Öğrenirken Çıldırmanıza Neden Olacak 5 Dil

Okula başladığımızdan beri bizlere İngilizce dersi veriliyor fakat bu konuda başarı oranı ne kadar? Yani İngilizce öğrenmek çok mu zor yoksa verilen eğitim mi yetersiz? Aslında otoritelere göre İngilizce öğrenmek gayet kolay fakat Türkçeyi tam öğretemediğimizden kaynaklı olarak öğrenciler dil öğrenme konusunda sıkıntı çekiyor.

İngilizce bile bizi bu kadar zorlarken altı yedi dil öğrenen insanlar bunu nasıl yapıyor. Biraz yetenek biraz sayısal zeka birazda istek diyebiliriz. Fakat birazdan listeye aldığımız dillerde bu vasıflardan hepsine birden sahip olsanız bile öğrenirken sinirlerinizin bozulacağından eminiz.

1- Çince

Çince Dünya’da en çok konuşulan dil. Fakat otoritelere göre en zor dilde aynı zamanda. Çünkü Çinceyi öğrenebilmeniz için çok fazla ezber yapmanız gerekli. Alfabesi harflerden oluşmaz yani heceler ya da kelimeler olarak karşımıza çıkmaktadır bu yüzden ezbere bilmeniz gereklidir. Çince konuşmak için bu karakterlerden yaklaşık 2.000 kadarını bilmeniz gereklidir. Aynı zamanda yazımı da oldukça zordur. Eğer önceden Asya dillerinden her hangi bir dil öğrenmediyseniz Çince öğrenmek oldukça zor olacaktır.

2- Hırvatça

Hırvatistan’ın resmi dili olan Hırvatça 5 Milyonun üzerinde insan tarafından konuşulmaktadır. Hırvat alfabesinde 30 an harf vardır bazı harfler ikili üçlü kombinasyonlardan oluşmaktadır. Latin alfabesiyle yazılması bir kolaylık olsa da telaffuzda zorluklar yaşanmaktadır.

3- Galce

Galce, İngiltere, Galler, İskoçya gibi ülkelerin ana dillerinden kabul edilse de dünya üzerinde 700 bin kadar insan bu dili konuşmaktadır. Hint Avrupa dil ailesinin Kelt koluna mensup bir dildir. Zor olmasından kaynaklı olarak az insan konuşmaktadır.

4- İbranice

İbranice uzun süredir konuşulan eski dillerdendir. İbranice de isimlerde olduğu gibi mastarlarda da dişi erkek ayrımı vardır zor olmasının sebeplerinden biri budur. İbranice Arapça gibi sağdan sola yazılan bir dildir. İbranice de kökler çok önemlidir fakat aynı kökler farklı anlamlara gelebilir bu yüzden öğrenilmesi gayet zor bir dildir.

5- Tayca

Tayca Tayland’ın resmi dilidir. Konuşulması en zor dillerdir biri olmasının sebebi fonotik bir yapıya sahip olmasıdır. Yani kelimeleri telaffuz ses perdelerine dikkat etmeniz gereklidir. Dünya üzerinde 20 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Fakat ülkemizde Tayca tercüme yapılabilmektedir. Buradan Tayca hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Add Comment