Staj Yapmak Tercümanlık İçin Neden Önemlidir?

Üniversite hayatında sadece mezun olmak artık hiç bir şey ifade etmiyor. Çünkü birçok sektörde üniversite mezunu olmaktan daha çok aranan özellik deneyimdir. Okulu bitirip iş hayatına atılmak isteseniz de kimse size gel burada çalış demez. Önce stajyer olarak sizi denemek isterler. Bu yüzden okurken özellikle yazları staj yaparak bu açığı kapatabilirsiniz.

Alaylı okullu ayrımı ne yazık ki tercüme sektöründe de karşımıza çıkmaktadır. Mütercim Tercümanlık okumuş mezun olmuş tercüman adaylarına meslekte pek iyi gözle bakılmamaktadır. Tercümanlığın okul okumadan yapılabileceği ve okuyanların boşuna okuduğu gibi bir algı mevcuttur. Bu sığ düşüncelere sahip insanlara verilebilecek en güzel cevap kaliteli tercüme ortaya koymaktır. Bu yüzden staj ile başlayan iş hayatınızın temelleri daha sağlam olacaktır.

Mesleki İncelikleri Öğrenebilirsiniz

Meslekte kimler neler yapıyor. En çok hangi hatalarla karşılaşılıyor. Tercümenin en büyük açığı nedir gibi önemli detayları öğrenebilirsiniz. Bu sayede iş hayatına atıldığınızda bu hataları yapmazsınız. Belkide tercüme bürolarının eksikliklerini oluşturduğunuz ekiple siz giderebilirsiniz. Çünkü çoğu meslekte olduğu gibi tercümede de okulda öğretilenlerden farklı bir işleyiş mevcuttur. Neredeyse yapılmaması öğütlenen çoğu şey aksine sektörde yapılmaktadır.

Okul Bitiminde CV’niz İçin Önemli Bir Artıdır

Staj yapmanın en büyük avantajı CV’nize referans olarak geçmesidir. Dolu bir CV iş bulma ihtimalinizi arttıracaktır. Okul bitiminde işsizlikle yüzleşmeden iş bulmak çoğu öğrencinin hayalidir. İş bulma sürenizi en aza indirgemek için okurken staj yapmak çok önemlidir. Tercüman CV’sinde bulunması gereken özellikler burada açıklanmış göz atabilirsiniz.

Çevre Yapma Fırsatınız Olur

Proje koordinatörleri, işverenler ve tercümanlarla tanışma fırsatınız vardır. Özellikle deneyimli tercümanlardan tüyolar alabilirsiniz. Hatta bazı projeler için ortaklık bile teklif edebilirler. Sektörde ne kadar çok insan tanırsanız o kadar çok iş bulma olanağınız fazladır.

Add Comment