Tercüman Nasıl Olunur?

Tercüman olmak dil bilenler için en ideal para kazanma yöntemidir. Çünkü zaten var olan dil bilginiz üzerinden para kazanırsınız. Bu yüzden çifte vatandaşlığı olanlar başka ülkede doğanlar yada kendini eğitmiş olanlar için önemli bir gelir kapısıdır. Ülkemizde özellikle İngilizce dışında hemen hemen her dilde tercüman açığı vardır. Asya dilleri üzerine yeterliliğiniz varsa tercümede para kazanma ihtimaliniz daha yüksektir. Çünkü Asya dilleri bilen tercüman sayısı yetersiz kalmaktadır.

Tercüman olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü ülkemizde noter yeminli olmasanız bile tercümanlık yapabilmektesiniz. Bu çok büyük bir avantajdır. fakat yine de bildiğiniz dilde önemli ölçüde aşama kaydetmiş olmanız gerekmektedir. Sözlü tercümelerde ana diliniz gibi konuşuyor olmanız gerekmektedir. Yazılı tercümeler bu açıdan daha kolaydır. Çünkü belirli bir süre içerisinde iş yetirmeniz gerekmektedir.

1- Okul Okuyarak Tercüman Olmak

Tercüman olmanız için öncelikle okul okumanıza gerek yok. Fakat Mütercim Tercümanlık bölümü okumak tercümanlık için önemli bir avantajdır. Çünkü bölümde tercümanlık üzerine karşılaşacağınız her şey anlatılmaktadır. Aynı zamanda tercüme bürolarında staj yapma imkanınız da vardır. Dil üzerine bölümler okumak kendinizi geliştirmeniz için şarttır.

2- Tercüme Bürolarına Başvurun

Yeterli seviyede dil biliyorsanız ve tercüme yapmak istiyorsanız tercüme bürolarına başvurmayı deneyebilirsiniz. Çünkü en çok tercüme talebi tercüme bürolarına gelmektedir. Buralarla birkaç iş yapıp eksikliklerinizi görmüş olursunuz. Tercüme bürosu başvuruları yapabilirsiniz.

3- Freelance Tercümanlık Deneyebilirsiniz

Başlangıçta freelance tercümanlık yapılabilecek en güzel iştir. Yani dışarıdan işe gitmeden çalışırsınız. Fakat tercüme bürolarına ulaşmanız gerekebilir. Bu yüzden Cv’nizin dolgun olmasına özen gösterin. Örneğin buradan freelance tercümanlık için yardım alabilirsiniz.

4- Noter Yeminli Tercüman Olun

Yeminli tercümeler ülkemizde en çok talep edilen tercüme türlerindendir. Fakat 4 yıllık fakülteden mezun olmanız gerekmektedir. Yani dil ile ilgili bir bölüm okumanıza gerek yoktur herhangi bir fakülteden mezun olmanız durumunda eğer dili iyi bildiğinizi kanıtlayabiliyorsanız noter yeminli tercüman olabilirsiniz.

5- Kurslardan Sertifikalar Alın

Dil kurslarından sertifikalar alın. Tercümanlıkla ilgili eğitimlere katılıp bu işte iyi olduğunuzu kanıtlayın. Kısacası tercüman olmak için yapabileceğiniz çok farklı şeyler mevcuttur. Siz yeter ki bir dili iyi bilin tercüman olmanız kolay olacaktır.

Kaynaklar

http://www.yeniisfikirleri.net

www.bogazicitercume.com.tr

www.freelancem.com

Add Comment