Tercümede Başı Çeken 4 Dil

Tercüme birçok farklı sebepten kaynaklı olarak talep gören diller açısından değişim göstermektedir. Bu noktada talebi etkileyen faktörler ticari ilişkiler, gelen turistin dili, siyasi ilişkiler olarak 3 ana başlıkta inceleyebiliriz. Örneğin İngilizce konuşan ülkelerde en fazla talep gören diller arasında Çince vardır. Fakat ülkemizde yazışmalar genellikle İngilizce üzerinden yapılmaktadır.

Geçmişte ve günümüzde siyasi ilişkilerin gelen turistler üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Örneğin geçtiğimiz yıl Rusya ile uçak krizinin yaşanması sonucunda ağırlık olarak Rus turistlerin geldiği Antalya da Rus turist sayısında önemli ölçüde azalma olduğu görülmüştür.

1- İngilizce

İngilizce tüm dünyada en çok konuşulan 3. dildir. Fakat ticarette en çok kullanılan dil olduğundan ülkemizde ve dünyada en çok tercümesi yapılan dildir. Ülkemizde İngilizce üzerine yıllardır yatırım yapılmaktadır eğitim sisteminde zorunlu ders olarak verilmektedir. Fakat bu yatırımların ne yazık ki halen somut bir karşılığı yoktur. İngilizce aynı zamanda bilişim dilidir de. İngilizce kaynak bulmak çok kolaydır. Hangi konuda bir araştırma yaparsanız yapın bulabileceğiniz en iyi kaynaklar İngilizcedir. Bu yüzden akademik tercüme içinde İngilizce tercüme istenmektedir. En İyi Tercüme Bürosu‘ndan edindiğimiz bilgilere göre akademik tercüme alanında en çok İngilizce tercüme istenmektedir.

2- Almanca

Almanya uzun zamandır sağlam ilişkilerimizin olduğu aynı zamanda milyonlarca Türk kökenli insana ev sahipliği yapan bir ülkedir. Beyaz eşya ve otomotiv alanında önemli anlaşmaların olduğu Almanya ile ticaretin geniş hacimli olması sayesinde Almanca tercüme en çok istenen ikinci tercüme dilidir.

Almanca tercüme tıbbi tercüme alanında da istenmektedir. Bayer gibi ilaç firmalarının Türk pazarında etkin rol oynaması sayesinde tıbbi tercüme dili neredeyse Almanca denilebilir.

3 Arapça

Arapça tercüme son yıllarda en çok artış sağlanmış tercümedir. Siyasi sebeplerden ve ticari yatırımlar sayesinde gün içerisinde birçok Arapça tercüme teklifleri geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda Arap turist sayısındaki artış sebebi ile turizm sektöründe talep giderek artmıştır.

4- Rusça

Rusya ile enerji, gıda ve inşaat alanında tercüme ihtiyaçları doğmaktadır. Siyasi buzların çözülmesinden kaynaklı olarak öğrenci değişim programlarında ve turist sayısında artış gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak Rusça tercüme en çok talep gören 4. dildir.

Add Comment